סדנת ליקוט

'סדנת ליקוט'

לפני כ-10,000 שנה גילו בני האדם (ציידים לקטים) את האפשרות לגדל את מזונם ממש בפתח הדלת. עד אז חיו באורח חיים שמתאפיין בהסתמכות על מקורות מזון מהסביבה, שאפשר ללקט, לצוד, לקטוף, לדוג וכו'. חברות אלו פעלו ביחד בקבוצות קטנות, בהתאם לכושר הנשיאה של השטח, ומנו 30-15 אנשים, רובם בני אותה משפחה. החיבור של האדם לטבע היה ברור, האדם והטבע אחד הם. הטבע דואג לאדם לחיות והאדם דואג שהטבע ימשיך – מחזוריות ברורה.

 

היום, עם התפתחות העיור והטכנולוגיה משהו בנו התנתק והתרחק מהאחדות הזו. המזון שלנו גדל בסופר, הטבע הוא מקום "מלוכלך", הצמחים שגדלים לנו מתחת לאף הם בכלל "עשבים שוטים" שמפריעים לנו – הידע הבסיס בטבע שלנו כמעט ועבד.
אם זאת, השפע הגדול שהזין את הלקטים אז, קיים גם לנו היום, הבעיה היא שאנחנו לא מכירים אותו. היציאה החוצה ליער וההכרות שלנו עם הצמחים תפתח לנו שער גדול לטבע. אילו צמחים ניתן לאכול, ואילו לא? מתי נכון לאכול אותם? איפה אפשר למצוא ? ואיך לאכול? וכמובן הדרך שבה נדאג לתזונה שלנו ובמקביל נדאג לשנה הבאה מבלי לפגוע במחזוריות.

 

 

 

תיאור הסדנא:
נתכנס בחווה להיכרות דרך סיפור קצר על חברות הציידים לקטים, סיפור שיחבר אותנו לעולמם ועולמינו. לאחר מכאן נצא לסיור בשטח המראה של החווה, נלמד על מספר צמחים אשר רלוונטיים לעונה. נטעם, נחוש, נריח ונראה את הייחודיות של כל צמח. לבסוף נצא לזמן של ליקוט חופשי בוא כל אחד יוכל ללקט ולהתנסות בעצמו במה שלמדנו. לסיום נחזור לחווה לסיכום קצר ושיתופים.

הכוונה העיקרית היא ללמוד ולהכיר את שפע המזון שגדל ב"חינם" אצלנו על האדמה.
ללמוד אילו צמחים ניתן לאכול ואילו אסור, ללמוד ואיך מלקטים נכון?  מתי העונה לכל צמח? איפה ניתן למצוא את הצמחים הנכונים?
בנוסף , המשתתפים יחוו חוויה מגבשת ומחברת, בינם לבין עצמם ובינם ולבין הטבע.

 

משך סדנא:

  • שעה וחצי
  • שעתיים וחצי

 

מיקום סדנא:
התכנסות בחווה וסיור בשטחי המראה שעוטפים את החווה.

 

זמני פעילות אפשריים:
ימי חורף: בוקר / צהריים/ אחרי הצהריים
ימי קיץ: בוקר / אחרי צהריים
בתיאום מראש

 

מינימום 10 משתתפים (ניתן פחות מ10 משתתפים אך העלות תהיה עפ"י 10 משתתפים)

 

למי זה מתאים?
משפחות, קבוצות, ארגונים, ילדים, נוער, ימי הולדת, חינוך ביתי.

 

רקע על מעביר הסדנא:

רועי שפר – בן 34 מתגורר במושב עגור, (וביערות ) בעל תואר B.A בחינוך בלתי פורמאלי בחוג לחקלאות ומדעי הסביבה. מלווה ומחנך תהליכי התפתחות בטבע, מנחה מסעות שטח במדבר למגוון אוכלוסיות, לומד ומלמד מלאכות קדומות ב"מקום הטבעי"

חוויות המשתתפים:

  • צורי ארביב: "לניצן, לחברים שלו ולנו הייתה חוויה מדהימה. רועי , אתה איש מקסים ומיוחד"
  • ליאור יאיר: "איזה ילדים חמודים ומדריך אלוף, ילדות של פעם!!"
  • הגר שטרית: " היה פשוט תענוג, תודה רבה על ההנחיה וההשקעה הרבה, מחכים כבר לפעם הבאה"
  • שורה רבוב: "רועי – זאת הייתה הארוחה של השנה! אנחנו (המשפחה) נזכור את היום הזה לעוד הרבה זמן, זה בול מה שרציתי שיהיה. תודה רבה על החוויה המיוחדת, תודה על היחס האישי, ההשקעה בכל הפרטים הקטנים, זרימה וגמישות. תודה על ההסברים המעניינים על עולם הטבע והצמחים. וכמו שרועי לימד אותנו – להגיד תודה לטבע. חוויה מיוחדת , יותר טוב ממסעדה"

לפרטים נוספים - צרו איתנו קשר!

דילוג לתוכן